Gospodarka niskoemisyjna – z czym to się wiąże?

Jest to pojęcie, która zna niewielu z nas, a szkoda, bo ten rodzaj gospodarki przynosi wiele dobrego nie tylko inwestorom, ale również samemu krajowi – jako, że powoduje wzrost gospodarczyIstotne jest również to, że  przy gospodarce niskoemisyjnej, następuje także zredukowanie do znacznego stopnia emisji CO2.

Jakie są cele gospodarki nieskoemisyjnej?

Jednym z założeń gospodarki niskoemisyjnej jest zredukowanie do znacznego stopnia emisji CO2

Autor zdjęcia: jonmartin ()

Plan gospodarki niskoemisyjnej szczegółowo opisuje, jakie są jej cele (szczegóły pod linkiem: http://www.strategor.pl/plan-gospodarki-niskoemisyjnej-pgn-/). Chodzi tutaj między innymi o:

  • rozwój źródeł energii tego rodzaju
  • znaczną poprawę tak zwanej energetycznej efektywności – oszczędzanie energii jest istotne, zarówno w samej energetyce, jak i w przemyśle
  • gospodarka niskoemisyjna zwraca również uwagę na fakt poprawy rozporządzania surowcami a także materiałami.
  • istotne jest tutaj również rozporządzanie powstałymi odpadami ale także to, by zapobiegać ich powstawaniu.
  • jest tu też miejsce na promocję wszystkich tych nowych wzorców, które mają nas zachęcić do oszczędzania.

Po co nam taki plan?

A choćby po to, że jest on niezbędnym dokumentem, jeżeli chcemy otrzymać dofinansowanie. Taki dokument, musiała przygotować każda gmina, która chciała starać się o pozyskanie środków na finansowanie swoich działań. Zakres tych działań może mieć wiele kierunków, może być związany na przykład z transportem, z publicznym budownictwem, czy przestrzenną gospodarką.

Jednak taki strategiczny plan, musi wyznaczać jasną granicę w dziedzinie zredukowania emisji gazów związanych z ciepłownictwem. Dodatkowo musi także opisywać możliwość jak najszerszego wykorzystania odnawialnych źródeł ciepła.

Co konkretnie powinien obejmować plan gospodarki niskoemisyjnej?

Są dwa, główne punkty, których powinniśmy się trzymać tworząc taki strategiczny dokument. Przede wszystkim, musi zostać opracowana baza emisji. Wystarczy, że dokładnie opiszemy jakie było zużycie energii oraz jaka była emisja gazów cieplarnianych w danej gminie.

Następnie, na podstawie takiej przeprowadzonej inwentaryzacji, wystarczy po prostu opracować konkretny plan. Oczywiście wiąże się to wszystko również z przeprowadzeniem ważnych szkoleń dla naszych pracowników a także z  ogólnie pojętą promocją naszego planu na terenie całej gminy.