Impuls do rozwoju przedsiębiorczości

Rok 2004, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej był rokiem przełomowym. Choć towarzyszyło temu mnóstwo emocji, choć trwała zagorzała walka pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Unii, z perspektywy czasu stwierdzić możemy, że była to dobra decyzja. Przyniosła nam ona szereg wymiernych korzyści.

Autor zdjęcia: Matt Ibbs

Autor zdjęcia: Matt Ibbs

Z przynależności do Unii Europejskiej skorzystaliśmy wszyscy. Powstały nowe drogi, zrestrukturyzowanych zostało wiele działów gospodarki, powstało wiele nowych budynków… Tak naprawdę wymieniać można by było długą listę korzyści.

Dotacje dla firm

Bardzo dużo skorzystali zwłaszcza przedsiębiorcy. Dotacje dla firm stały się wyraźnym impulsem do rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju (więcej: http://www.strategor.pl/). Dzięki możliwości pozyskania bezzwrotnej pożyczki z budżetu unijnego, na założenie własnych firm zdecydowało się wielu Polaków. Bardzo wyraźnie widać to w statystykach. W tym okresie odnotowuje się bardzo duży wzrost, zwłaszcza w segmencie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Choć na rynku nie udało się przetrwać każdej z tych firm, to jednak bilans i tak wychodzi na korzyść. Niewątpliwym, bowiem jest, że wiele z tych przedsiębiorstw nie powstałoby gdyby właśnie nie możliwość skorzystania z dotacji. Zresztą wystarczy rozejrzeć się naokoło. Z pewnością w naszym najbliższym sąsiedztwie dostrzeżemy wiele firm, które swe powstanie zawdzięczają właśnie funduszom unijnym.