Jak wyprzedzić konkurencję?

Żyjemy w czasach, w których dostęp do różnego rodzaju towarów i usług jest bardzo ułatwiony. Z drugiej strony, dla przedsiębiorców prowadzących swoje firmy to czas, w którym ciężko jest utrzymać się na rynku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że konkurencja w każdej w zasadzie branży jest bardzo silna. Firmy, które się nie rozwijają i nie wyprzedzają swojej konkurencji, spychane są na margines, a czasem nawet tracą swoją rację bytu.

Pieniądze na rozwój

Odpowiednie zarządzanie firmą to nie tylko planowanie strategii, ale również zadbanie o to, by można je było wdrożyć w życie

Autor zdjęcia: UC Irvine

Odpowiednie zarządzanie firmą to nie tylko planowanie strategii, ale również zadbanie o to, by można je było wdrożyć w życie. Wiadomo –do wszystkiego potrzebne są pieniądze, zwłaszcza w biznesie. Same chęci i pomysły niestety nie wystarczą.

Niestety, w praktyce często wcale nie tak łatwo jest znaleźć źródła finansowania planowanych działań. Modernizacja zakładu produkcyjnego, czy też zakup nowoczesnych sprzętów, to często inwestycje znacznie przekraczające możliwości przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pojawia się pytanie – skąd brać na to pieniądze?

Korzystnym rozwiązaniem są na przykład dotacje dla firm, z których skorzystało już wielu przedsiębiorców w naszym kraju, stając się beneficjantami środków z różnych Programów Operacyjnych. Rozwiązanie to, dostępne od czasu wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, przyczyniło się do rozwoju wielu firm, dając im niepowtarzalną i niedostępną wcześniej możliwość zrealizowania wielu swoich projektów. Naturalnie, aby móc środki takie pozyskać trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, z pewnością jednak warto zadać sobie trud i aplikować o taką formę finansowania.

Inną możliwością są różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Jednak poza ich wysokimi kosztami, nie każda firma jest w stanie je uzyskać. Biorąc pod uwagę fakt znacznego zaostrzenia procedur związanych z przyznawaniem środków, banki niechętnie inwestują w ryzykowne projekty. Z pozyskaniem środków z takiego źródła największy problem mają małe firmy o stosunkowo krótkiej historii swojej działalności.