Własny biznes krok po kroku

Jakie formalności czekają przyszłego przedsiębiorcę? Zakładając, że mamy już pomysł na biznes, samo założenie firmy nie jest wcale takie trudne. O to prawa i obowiązki przyszłego przedsiębiorcy. By założyć firmę, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czyli CEIDG. Składając tam formularz rejestrujemy firmę. W odpowiedzi uzyskamy numer REGON i NIP, o ile jeszcze takowego nie posiadamy.

Autor zdjęcia: Engineering at Cambridge

Autor zdjęcia: Engineering at Cambridge

W następnej kolejności powinniśmy wybrać rodzaj opodatkowania naszej działalności oraz zgłosić siebie i pracowników do ZUSU. To koniec podstawowych formalności związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej. Od tej pory jesteśmy właścicielami legalnie zarejestrowanej firmy.

Dofinansowanie do biznesu

Nieco inaczej wygląda zakładanie biznesu, jeśli chcemy starać się o pozyskanie dotacji np. z UP lub Unii Europejskiej. W kwestii wolnych środków unijnych oraz tego kto nimi rozdysponowuje, warto zorientować się jeszcze przed założeniem działalności.

Większość dotacji przyznawana jest osobom bezrobotnym, takim, które jeszcze nie założyły firmy. Dlatego najlepiej będzie jeśli jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, zorientujemy się czy nie mamy szans na pozyskanie takiej dotacji.

Dotacje są dużym zastrzykiem pieniędzy, od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, których celem jest wsparcie przedsiębiorcy w starcie firmy. Oczywiście ich pozyskanie nie jest sprawą prostą, ale zawsze warto spróbować.

Podstawą przy staraniu się o dotacje jest stworzenie biznesplanu, który pokaże nasz pomysł z jak najlepszej strony. Na rynku istnieją firmy, które wspierają przedsiębiorców w walce o dotacje dla firm. Warto skorzystać z pomocy takiej firmy, by zwiększyć swoje szansę na pozyskanie dofinansowania.

Do firmy takiej możemy zgłosić się jeszcze na etapie planowania biznesu. Zazwyczaj są oni dobrze poinformowani odnośnie tego kto dysponuje wolnymi środkami oraz tego jakie kryteria trzeba spełnić, by te środki pozyskać.